Eğitimde  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Hedefi Kaldırıldı

TC Milli Eğitim Bakanlığı sembolü yer alıyor.

 

Birsen Kaya 

Engelsiz Kadın Haber Ağı, Ankara

16 Eylül 2019

 

Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramına yönelik olumsuz uygulamalar devam ediyor.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” etkinlik alanlarından çıkarıldı. Eğitim-Sen yönetmelik değişikliğine dava açmaya hazırlanıyor. Kadın erkek eşitliği aleyhtarı çevrelerin yürüttüğü propagandalar, bu olumsuz uygulamalarda etkili oluyor.

Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin üçüncü maddesinde yer alan “Toplumsal cinsiyet eşitliği” ibaresi Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle yürürlükten kaldırıldı. Bir gün önce de MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden yayınladığı Rehberlik Programı başlığı altında yer alan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ibaresi Akit, Yeni Şafak gibi gazetelerin hedef göstermesi üzerine iki saat sonra kaldırmıştı. Geçtiğimiz dönemde benzer hedef göstermelerle MEB “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini kaldırmış, ardından YÖK de benzer bir kararla “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi”ni kaldırdığını açıklamıştı.

Yönetmelikte bir diğer dikkat çeken değişiklik ise ilk maddesine eklenen; okullarda, uluslararası kuruluşların ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal etkinlik yapmasının önünü açan bir madde oldu. MEB’in uzun süredir çeşitli dini vakıf ve derneklerle imzaladığı protokoller tartışma konusuydu. Bu tür işbirliklerinin eğitim alanında çeşitli dini vakıf ve cemaatlerin vesayetine yol açtığı yönündeki eleştirilere ve eğitimin kamu görevlileri eliyle yürütülmesi gerektiği yönündeki yargı kararlarına rağmen MEB’in yaptığı değişiklik eğitim alanında bu tür kurumlarla işbirliğini sürdürmekte ısrarcı olduğunu gösteriyor.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, yönetmelik değişikliğinin AKP ve eğitim alanında MEB ve YÖK’ün yeni rejimin inşası gereği, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve bilimsel eğitimi yok sayan uygulamalarının bir adımı olduğunu söyledi. Aydoğan, mücadele ve baskılar sonucu geçmişte toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda adım atmak zorunda kalan MEB ve YÖK’ün son yıllarda ardı ardına toplumsal cinsiyet eşitliğini bütün alanlardan kaldıran uygulamalarına dikkat çekti. Aydoğan, bir gün önce Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’nün 2019-2020 programında 26 hedef arasında yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği hedefini bazı çevrelerin hedef göstermesiyle programdan çıkartmasının ardından son olarak Resmi Gazete’de yayınlanan Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle sosyal etkinliklerden de toplumsal cinsiyet eşitliğinin kaldırılmasının bütünlüklü değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yönetmelikle okullarda sivil toplum kuruluşları, uluslararası kuruluşların sosyal etkinlik yapmasının önünün de açılmasına tepki gösteren Aydoğan, “Biz bu STK’leri Karaman’dan, Aladağ’dan, Kulp’tan, Taşkent’ten memleketin her yerinden tanıyoruz” dedi. MEB’in Ensar ve Hizmet Vakfı ile ilgili yaptığı protokollere karşı açtıkları davalarda Danıştay’ın Eğitim-Sen’i haklı bulduğunu hatırlatan Aydoğan, “Danıştay çok net bir şekilde, kamusal eğitimin devletin, MEB’in sorumluluğu olduğunu, başka kurum ve kişilere devredilemeyeceğini, MEB’in suç işlediğini belirtti. Danıştay kararına rağmen bu yönetmelikle MEB suç işlemektedir” dedi. Aydoğan, yönetmelikte yapılan değişikliklere dava açacaklarını belirtti.

 

Yazar Künyesi:

Birsen KAYA; Uzun yıllardır kadın çalışmaları yapıyor, çeşitli kadın dergilerine ve gazetelere  yazılar yazıyor.

Sosyal Medyada Paylaş