Cezasızlık Şiddeti Artırıyor

 

Şiddeti izleme müdahale et engelle pankartı bulunuyor.

 

Birsen Kaya

Engelsiz Kadın Haber Ağı, 

18 Eylül 2019 Ankara

 

Adana'da Ebru Karaca'yı darp edip, üzerine yanıcı madde dökerek ölümle tehdit eden iki erkek çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Adana'da 16 Eylül akşamı Ebru Berköz Karaca'nın kullandığı aracın önü, içinde üç erkek bulunan araç tarafından kesilmişti.

Araçtan inen iki erkek, Karaca'yı önce darp etmiş ardından da üzerine yanıcı madde döküp ölümle tehdit etmişti. Kaldırıldığı hastahanede tedavi görerek taburcu olan kadın, emniyete giderek şikayette bulundu.

Karaca'ya şiddet uygulayan L.G. ve D.G. isimli iki erkek gözaltına alındı. Erkekler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Karaca'yı ölümle tehdit eden iki erkek de mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Cezasızlık politikası, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önüne geçilememesine yol açıyor. Ne yazık ki yargılamaların etkin bir şekilde yapılmadığı, koruma talep eden kadınların yeteri kadar korunamadığı önlemlerin alınmadığı, failin etkin soruşturmadan geçmediği bir süreçten geçiyoruz. Yargılamalarda faile, haksız tahrik indirimi, iyi hal indirimi, saygın tutum indirimi veriliyor. Davalar cezasızlıkla veya oldukça düşük cezalarla neticeleniyor. Bu politikalar erkekleri caydırmak yerine şiddete teşvik ediyor. Adana’da yaşanan bu olay da kadına yönelik şiddet davalarında yaşanan cezasızlığın yeni bir örneği oldu.

 

Yazar Künyesi:

Birsen KAYA; Uzun yıllardır kadın çalışmaları yapıyor, çeşitli kadın dergilerine ve gazetelere  yazılar yazıyor.

Sosyal Medyada Paylaş