Küresel İklim Grevinin Başını Gençler Çekti

 

İklim adaleti, iklim acil durumu, ne istiyoruz , yazıları bulunuyor.

 

Birsen Kaya 

Engelsiz Kadın Haber Ağı, Ankara

22 Eylül  2019

 

Aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 139 ülkede, hükümetlerin küresel iklim değişikliği ile mücadele etmesini sağlamak için eylemler düzenleniyor. New York'ta 23 Eylül'de yapılacak olan BM İklim Zirvesi öncesinde dünya genelinde 4600'dan fazla eylem düzenlendi. Eylemlerin başını gençler çekti. 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg'in başlattığı üçüncü dalga protestoların bugüne kadar düzenlenen en büyük iklim gösterileri olduğu belirtiliyor.

--Karar alıcıları iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye çağıran iklim grevi Türkiye’de de gerçekleştirildi.

Cuma günü aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 139 ülkede hükümetleri iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye zorlamak için Küresel İklim Grevi eylemleri düzenlendi. İstanbul'da "Sıfır Gelecek" kampanyasıyla toplanan yüzlerce genç, "Sistemi değiştir, iklimi değil", "Ne istiyoruz? İklim Adaleti. Ne zaman istiyoruz? Şimdi" sloganları attı.

Kadıköy rıhtımda basın açıklaması yapan kalabalık daha sonra Yoğurtçu Parkı'na yürüdü.Gençler ellerinde "İklim Acil Durumu", "Fosil yakıtlara veda", "Kömürden vazgeç, Güneş'i seç" yazılı pankartlar taşıdı. 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gueterres’in çağrısı ile 23 Eylül’de başlayacak Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi’nde devlet liderlerinin iklim eylemini artıracak somut adımlarını duyurmaları bekleniyor. Zirve, Paris İklim Anlaşması’nın hedefleri için kritik bir öneme sahip. 2020 yılında, anlaşmanın hükümlerine göre ülkelerin verdikleri taahhütleri güncellemeleri gerekiyor. IPCC’nin yayımladığı bilimsel raporlar da küresel ısınmayı 1,5 derece sınırında tutmak için zamanın giderek daraldığını ortaya koyuyor. Özellikle devlet liderlerinin, bu küresel krizi önlemek ve küresel sıcaklık artışını 2030 yılı itibariyle 1,5 derece sınırında tutmak için gerekli adımları içeren planları en kısa zamanda ortaya koyması gerekiyor. Devletlerin, iklim eylem planlarını içeren Ulusal Niyet Katkı Beyanları ise bu hedefin hayli uzağında.

 

Yazar Künyesi:

Birsen KAYA; Uzun yıllardır kadın çalışmaları yapıyor, çeşitli kadın dergilerine ve gazetelere  yazılar yazıyor.

 
Sosyal Medyada Paylaş