Cinsel Saldırıya Takdir İndirimi

 

 Yuvarlak bir pankart üzerinde  Koruma Aklama Yargıla yazısı bulunuyor.

 

Birsen Kaya 

Engelsiz Kadın Haber Ağı, Ankara

3 Ekim 2019İstanbul’da tedavi için özel muayenehanesine gelen R.T. ve A.D. isimli hastalarına yönelik cinsel saldırı suçundan tutuklanan jinekolog Prof. Dr. Fecri Sevilen’in yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Fecri Sevilen getirildi. Duruşmada R.T. ve A.D. de ile taraf avukatları da hazır bulundu. Duruşmada, mütalaasını bildiren savcı, sanığın "Nitelikli cinsel saldırı" suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek cezalandırılmasını talep etti.

Savcının mütalaası üzerine savunması sorulan sanık Fecri Sevilen ise, kendini aklamaya çalışarak beraatını istedi.Mahkeme heyeti, "Özel hayatın gizliliği" suçundan Fecri Sevilen'in beraatına, “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan ise, her iki mağdur için ayrı ayrı 14’er yıl hapis cezası, toplamda 28 yıl hapis cezası verdi. 

Mahkeme, sanığa verdiği cezayı “takdir indirimi” uygulayarak, her iki kadına yönelik işlediği suçu 11 yıl 8’er ay toplamda 23 yıl 6 ay hapis cezasına indirdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, ayrıca, ilk duruşmada verilen yayın yasağı kararını kaldırdı.

Mahkeme ayrıca 6 Mayıs 1998 tarihinde S.E. isimli hastasına, 2007 de ise Ç.K.’ye yönelik cinsel saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yazılmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Fecri Sevilen’in, tedavi için muayenehanesine gelen ve muayene sırasında beden ve ruh bakımından kendilerini savunamayacak durumda olan iki kadına cinsel saldırıda bulunduğu belirtilmişti. Bu davada da olduğu gibi takdir indirimi,“faalin geçmişi, mesleği( doktor, avukat, öğretmen olması) , sosyal ilişkileri, yargılama sırasındaki tutum ve davranışları” gibi nedenlerle hukukun erkek lehine işletilmesidir.

 

Yazar Künyesi:

Birsen KAYA; Uzun yıllardır kadın çalışmaları yapıyor, çeşitli kadın dergilerine ve gazetelere  yazılar yazıyor.

Sosyal Medyada Paylaş