NESLİCAN TAY:Demir Kadın

Deniz kenarında Neslican'ın üstünde mavi elbise eli yukarıda mavi şal arkası dönük durduğu fotoğrafı bulunuyor.

 

Fatma BOZ

Engelsiz Kadın Haber Ağı, SİVAS

5 Ekim 2019 

 

Gittiğin yerde senin gibi güçlü olan bütün kadınlara selam söyle. Arkandan gelen kadınlar olarak pes etmeden yürüdüğün yolları asla unutmayacağız.     

                                                                           

 Neslican Tay 1998’de Bursa’da doğdu 3 defa kanseri yendi ve asla pes etmedi. İlkokul ve ortaokulu Rize’de bitirdi ve tüm kanser hastalarına umut oldu. Liseyi fen lisesinde okudu. Üniversite sınavına iki hafta kala kanser olduğunu öğrendi. Kanseri bir yol ayrımı olarak asla düşünmedi. Sol bacağını tümör nedeniyle kaybetti. Ama o “Ben bacaktan ibaret değilim.” dedi. Kırmızı rujun, güzel gamzen ile herkese umut oldun. Demir Kadın yerin hep çok ayrı olacak.  

 20 Eylül Cuma akşamı saat 21.00’de kocaman kalbi ile ölüm haberini aldığımızda tüm ülke tek yürek oldu. Sen herkesin umuduna hayretlerle baktığı güçlü bir kadınsın. Güzel uyu Demir Kadın. 

 Neslican demir bacaklı kadınların da gururla etek giyeceği günleri görmek istiyordu. Kimsenin taktığı maskeden, olmayan kolundan ya da bacağından utanmasını istemiyordu.

 “ Harekete geç!” onun en güzel söylemiydi. Birçok kadına umut olan Neslican şimdi olduğu yerde çok gururlu.

 Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir.  Kansere hiçbir zaman “Ben pes ediyorum.” demeyen güçlü kadın Neslican için gelin her yıl 20 Eylül “Kanser ile Farkındalık ve Neslican Tay” günü olsun bir gün değil her gün bizimle olsun. 

 “Kendinizi sevin, benim için sol bacağınızı çok sevin.” diyen güzel kadın senin bize bıraktığın inanç sayesinde çok seveceğiz yaşamayı da yaşatmayı da. 

  Tüm tümörlerden çiçek açtıran kadın güzel uyu.

 

Yazar Künyesi: 

Fatma Boz: Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 3'ncü sınıf öğrencisi, üniversite gazetesi bünyesinde haber yapıyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş