Sümeyye Boyacı Yüzme Şampiyonu

Sümeyye Boyacı Londra da yarış sonrası gümüş madalyası ile World Para Swimming Allianz Championships London 2019 yazısı önünde gülümsüyor..

 


Ümmü Seyrek


Engelsiz Kadın Haber Ağı, Mersin

10 Ekim 2019 


Bu yıl Londra'da düzenlenen paralimpik yüzme şampiyonasında, Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk ve Beytullah Eroğlu, 50 metre sırtüstü finallerinde mücadele etti.

Sümeyye Boyacı;5 Şubat 2003 Eskişehir'de doğdu. İki kolu olmadan ve kalça kemiği çıkık bir şekilde dünyaya gelen, Sümeyye Paralimpik Avrupa Şampiyonasında’ki başarısıyla büyük bir gurur yaşattı.


Kadınlarda milli yüzücü Sümeyye Boyacı 44.74'lük derecesiyle gümüş madalyanın sahibi olurken, aynı yarışta mücadele eden Sevilay Öztürk 50.54'lük derecesiyle sekizinci sıraya yerleşti.


Sümeyye Boyacı'nın olimpiyattan sonraki sözleri ise şunlar oldu:

"Rakibim koluyla dokunduğu için 3 salise ile birinciliği yakaladı. Ben cumhuriyet tarihimizin yüzmedeki ilk kadın dünya ikincisi oldum. Bu da benim için çok büyük bir gurur. Henüz 16 yaşındayken dünya ikincisi olabilmek benim için apayrı bir gurur. İnşallah çok daha güzel başarılar elde edeceğiz. Bayrağımızı yine dalgalandırdım."

Sümeyye Boyacı'yı "engellilerin görünürlük mücadelesine katkıda bulunduğu için onu EKHA ekibi olarak kutluyoruz.

 


Yazar Künyesi:


Ümmü Seyrek;Sosyolog, "BEN'cil" kitabının yazarı. Edebiyatla yakından ilgileniyor, dergilere yazılar yazıyor.

Sosyal Medyada Paylaş