Bireysel Silahlanma  Kadın Cinayetlerini Artırıyor 

 

Ellerinde Bireysel silahlanmaya hayır pankartları taşıyan kadınlar bulunuyor.

 

 

Birsen Kaya 

Engelsiz Kadın Haber Ağı, Ankara

12 Ekim 2019

 

Bireysel silahlar halk sağlığını tehdit ediyor. Ülkemizde her yıl ortalama 4500 kişi bireysel silahlarla ölüyor; dünyada halk sağlığı çalışanları ve tıp otoriteleri diğer toplumsal sağlık problemleri (sigara kullanımı, sağlık için hijyen vb.) ile mücadelede başarıya ulaşmış yöntemlerin kullanılmasıyla bu sorunun da çözülebileceğini ileri sürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Şiddeti Önleme programında ateşli silahlara erişimin kısıtlanmasını alınacak ilk üç sıradaki önlemler içerisinde öneriyor. Ülkemizde bu konuda çalışma yürüten Umut Vakfı; 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nü geride bırakırken konunun önemine dikkat çekmek için Türkiye’de basına yansıyan silahlı şiddet olayları ve kadın cinayetlerini kamuoyunun bilgisine sundu. Verilere göre, 2019'un ilk dokuz ayında 347 kadın yaşamını yitirdi, 200 kişi yaralandı. Yaşamını yitiren 80 kadın, yakınları tarafından katledildi.Onlarca kadın sakat kaldı.

 Tüfek, yüzde 28.10’unda tabanca, yüzde 27.64’ünde ise kesici aletler kullanılırken; yüzde 23.65’inde kadınlar boğuldu veya darp edildi.

Türkiye geneline bakıldığında eylül ayı sonuna kadar sadece Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Karabük, Muş, Siirt, Sinop ve Şırnak’ta kadın cinayeti basına yansımamış bulunuyor. Basına yansıyan en çok kadın cinayeti ise 66 vaka ile İstanbul. Rapora göre, kadın cinayetleri de dahil olmak üzere ilk dokuz ayda ateşli silahlar ve kesici aletlerle en az 2 bin 448 suç işlendi. Olaylarda 1465 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 554 kişi yaralandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosuna bu yılın ilk dokuz ayında 33 bin başvuru evrakı ulaştı. Büroda en çok kasten yaralama suçundan dosya bulunuyor. Yaklaşık 9 bin 500 kişi eski eşi, sevgilisi, nişanlısı, akrabası, çocuğu ya da yakınından zarar gördüğünü belirterek adliyeye gitmiş.

Büroda, tehdit ve şantaj suçundan 8 bin, hakaret suçundan 9 bin, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçundan 700, "fuhuşa teşvik" suçundan yaklaşık 40, kişilerin huzur ve sükununu bozma suçundan bin 200, kişi hürriyetini yoksun kılma ile mala zarar vermeden 550, dilencilikten 80, kötü muamele suçundan 350 dosya bulunuyor.

 

Yazar Künyesi:

Birsen KAYA; Uzun yıllardır kadın çalışmaları yapıyor, çeşitli kadın dergilerine ve gazetelere  yazılar yazıyor.

Sosyal Medyada Paylaş