Beyaz Baston Rehberimizdir

Görme Engelli kadınlar ellerinde , beyaz baston rehberimizdir,haydi sokağa özgürleşmeye yazan pankartları taşıyorlar

 

Birsen Kaya 

Engelsiz Kadın Haber Ağı, Ankara

14 Ekim 2019

 

  15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü dolayısıyla Altınokta Körler Derneği Kadın Komisyonu İstanbul Şubesi, Beyaz Bastonun engellilerin hayatındaki anlamı ve önemini anlatmak için, Dernek Şubesinin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

  Komisyon üyesi kadınların katıldığı eylemde açıklamayı Selvet Bayraktar Tokat yaptı. “Haydi Kadınlar Sokağa, Özgürleşmeye”, “Bastonumuzu Elimizden Bırakmayalım”, “Beyaz Baston Rehberimizdir” dövizlerinin taşındığı açıklamada Tokat şunları ifade etti: 

  “Her yıl 15 Ekim gününü, Dünya Beyaz Baston Güvenlik Günü olarak kutluyoruz. Bugün, biz görme engelliler için bağımsızlık demek, özgürlük demek. Beyaz baston sayesinde her yere özgürce gidebiliyoruz, başka insanlardan gerektiğinde destek  alabiliyoruz. Bu nedenle öncelikle diyoruz ki Dünya Beyaz Baston Güvenlik Günümüz kutlu olsun.

  Bugün nasıl doğdu? Tarihçesine bakacak olursak; 1930’lu yıllarda, İngiltere’nin başkenti Londra’da bir fotoğrafçı gözlerini kaybediyor. Uzun süre sürekli başkasının yardımına ihtiyaç duyarak yaşamak ona çok zor geliyor. Yaratıcılığını kullanarak bir çözüm arıyor. Eline bir değnek alarak yürümeye başlıyor. Bu değnek zamanla diğer görme engellilerin kullandığı bir araç haline geliyor. Bu değneğin dikkat çekici olabilmesi için beyaza boyanması düşünülüyor böylece beyaz baston ortaya çıkıyor.

  1964 yılında Amerika’da beyaz baston yasası çıkarılıyor, 1969 yılında da Dünya körler federasyonu, Srilanka’ da yapılan bir toplantıda, 15 Ekim gününü, Dünya Beyaz Baston Güvenlik Günü olarak ilan etmeye karar veriyor. Beyaz baston kullanımı  giderek dünya çapında yayılıyor.

  Ülkemizde ailelerin aşırı derecede koruduğu, kolladığı görme engelli kadınlar için beyaz baston kullanmak son derece anlamlıdır, çünkü beyaz baston sayesinde görme engelli kadınlar daha bağımsız ve daha özgür bir yaşam sürüyorlar. Sokakta yürürken ellerinde beyaz baston olan görme engelli kadınlar kendilerini güvende hissediyor. Hem halk, hem de toplu taşım araçları bastonu kolayca fark ediyor. Böylece görme engelli kadınlar rahat bir biçimde beyaz baston ve halkın desteğiyle işlerini kendi kendine yapabiliyor ve kendi ayakları üzerinde durabiliyor.

  Biz diyoruz ki; beyaz baston görme engelli, kadınların rehberidir. Görme engelli kadınlar baston kullanmayı öğrenip evlerinden sokağa çıksın, sosyalleşsinler. Aileler koruyucu kollayıcı tutumlarından vazgeçerek çocuklarının yanında olsunlar. Halkımız da beyaz bastonu tanısın ve önemini fark etsin. Beyaz baston kullanımı bir haktır. Yaşasın beyaz baston, yaşasın görme engelli kadınların bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi.”

 

 

 

Yazar Künyesi:

Birsen KAYA; Uzun yıllardır kadın çalışmaları yapıyor, çeşitli kadın dergilerine ve gazetelere  yazılar yazıyor.

Sosyal Medyada Paylaş