Hakkımızda

Engelsiz Kadın Haber Ağı Üzerine,

Türkiye’deki en eski engelli örgütlenmelerinden biri olan, körler ve az görenler için ülke genelinde onlarca şubesi ve binlerce üyesi bulunan Altınokta Körler Dermeği’nde 2014 yılında Kadın Meclisi oluşturuldu. Dernekte aktif olarak çalışmalara katılan ve bu gayretlerini kadın bakış açısıyla ve engelli kadınların güçlenmesi hedefiyle yürütmek isteyen kadınlar tarafından kurulan bu meclis 32 Altı Nokta şubesinden kadın temsilcilerle altı ayda bir toplanarak faaliyetlerini planlıyor ve hayata geçiriyor.

 

Kadın Meclisi, kadından sorumlu başkan yardımcısının koordinasyonunda çalışmalarını sürdürüyor. Kadın Meclisi, amacını; görme engelli kadınların dayanışma duygusuyla sorunlarına birlikte çözüm aramalarına, toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı kazanmalarına, kadın örgütleriyle engelli kadınlar arasında işbirliği ve iletişimin güçlenmesine katkıda bulunmak olarak tanımlıyor.

 

Altı Nokta Körler Derneği Kadın Meclisi, kurulduğu günden bu yana birçok çalışma yaptı. Bunlardan biri Arçelik ve Vestel firmalarına yönelik başlatılan imza kampanyasıydı. Kampanya ses getirdi ve sonunda Arçelik firması, ürünlerinde görme engellileri dikkate alan akıllı telefon uygulaması geliştirdi ve kabartma harf seçeneğini devreye soktu.

 

Meclis’in bir başka başarısı da giyim markası LCW’ye karşı başlatılan imza kampanyası sonucunda firmanın geliştirdiği LCW Sense programı oldu. Akıllı cep telefonları aracılığıyla görme engelliler kıyafetlerin renkleri, yıkama talimatları gibi konularda bilgi sahibi olabiliyorlar.

 

Kadın Meclisi ayrıca, sesli betimleme ve işaret diliyle “Her Yerdeyiz” adlı bir kısa film hazırladı. Sağlık Bakanlığı Sağlığı Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle yapılan bu film, görme engelli kadınların yaşamından kesitler sunuyor.

 

Kadın Meclisi ve Medya

 

Engelli kadınların ve özel olarak da görme engellilerin toplumsal yaşama katılımını güçlendirmek için medyada doğru temsil edilmelerini sağlamak konusuna gündeminde her zaman yer açan Kadın Meclisi, bu amaçla bir proje hazırladı.

 

Altı Nokta Körler Derneği Kadın Meclisi’nin “Engelsiz Kadın Haber Ağı” projesi, İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle başladı. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin de işbirliğiyle Ankara, Eskişehir ve Gaziantep’ten başlayarak kurulacak bu haber ağı, engelli kadınların kendi medyalarını yaratmalarını ve muhabir/editör becerileri kazanarak güçlenmelerini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda engelliler arasında toplumsal cinsiyet odaklı eleştirel medya okuryazarlığını da yaygınlaştıracak.

 

Proje yıl sonuna kadar şu amaçlar etrafında kurgulanmış faaliyetlerle sürecek:

 

• Kadınlar için ifade özgürlüğünü ve bilgiye erişim hakkını savunmak.

• Görmeyenler başta olmak üzere duyma, konuşma ve bedensel engelli kadınların kendi medyalarını yaratmalarına, haber üretimi sürecinde aktif rol almalarına yardımcı olmak.

• Engelli kadınların medyadaki görünürlüğünü artırmak, talepleri, beklentileri, öncelikleri ve sorunlarını görünür kılmak.

• Engelli kadınların da haber yapabileceğini, muhabir ve editör olabileceğini topluma göstermek.

• Toplumsal cinsiyet bakış açısıyla haber okuryazarlığını, engelli kadınlar arasında geliştirmek, böylece farklı engelli gruplarından kadınlarla birlikte güçlenmelerini sağlamak.

• Toplumda engelli kadınların gündemine dair farkındalık yaratmak.

• Engelli kadınların kendi bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri entelektüel ortamlar yaratmak.

• Engelli kadınları diğer hak temelli çalışma alanları ve örgütlerle buluşturmak, etkileşmelerine katkıda bulunmak.

 

Proje Nisan 2018’de arama toplantılarıyla başladı. İki ayrı grupla yürütülen bu ilk buluşmalarla ilgili notları sayfalarımızda bulabilirsiniz.

 

Mayıs 2018’de Engelsiz Kadın Haber Ağı’nın ilk eğitimi Ankara’da yapıldı. Haziran ayında Eskişehir ve Gaziantep’te de tekrarlanacak olan bu eğitim, farklı engel gruplarından gönüllü kadınlara muhabir ve editör olarak temel becerileri kazanıp, toplumsal cinsiyet bakış açısıyla kendi medyalarını yaratmak fırsatı veriyor. Alternatif haberciliğe ilgi duyan engelsiz kadınların da katılıp destek verdiği bu eğitimler sağır, kör ve sakat kadınları kendi haberlerini yapacakları ve gündem yaratacakları bir platforma davet ediyor.

 

Projenin faaliyetlerini ve Engelsiz Kadın Haber Ağı muhabirlerinin haberlerini sitemizde takip edebilirsiniz. Tüm engelli kadınların katkısı ve katılımına açık olan bu haber ağına siz de haber ve röportajlarınızla destek vermek isterseniz lütfen bize yazın: engelsizkadinhaberagi@gmail.com

 

 

Sosyal Medyada Paylaş